Koster, Johanna Petronella Catharina Antoinetta VERKOCHTE WERKEN2023-11-12T11:46:04+01:00

Johanna Petronella Catharina Antoinetta ‘Jo’ Koster

1868 Kampen – 1944 Renkum

Jo Koster was dochter van een officier. Het gezin verhuisde veel. Ze studeerde aan de Rijksnormaalschool voor Tekenonderwijs in Amsterdam en drie jaar later aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Ze was een van de eerste vrouwen die daar studeerde. Al in 1891 exposeerde ze in Amsterdam, samen met een aantal andere vrouwelijke kunstenaars. Ze gaat lesgeven aan de Rotterdamse Academie en wordt een succesvol portrettiste.
Door een Koninklijke Subsidie is ze in 1894 in staat om naar Parijs te verhuizen, een periode die veel invloed op haar heeft. Na Parijs doet ze Brussel aan. Aangemoedigd door de Modernen aldaar ontwikkelt ze nieuwe schildertechnieken, onder andere het pointillisme.
Terug in Nederland vestigt ze zich in 1899 in Laren, waar ze Ferdinand Hart Nibbrig ontmoet. Ze schilderde er behalve het landschap ook de boeren en arbeiders van het Gooi.

In 1902 verhuisde ze naar Zwolle waar ze in de omgeving schilderde.
Ze legde er het landschap en de schilderachtige straatjes vast, en maakte – enigszins geromantiseerde – voorstellingen van werkende boeren en handwerkslieden. In Staphorst, waar Koster sinds 1900 bijna jaarlijks voor langere perioden werkte, schilderde zij vooral mensen in klederdracht en in interieurs. In 1910 liet ze in Hattem een huis met atelier bouwen, Honk, waar ze tot omstreeks 1924 zou blijven wonen. Ondertussen bleef ze contact houden met de kunstwereld in het westen van het land, via tentoonstellingen en haar lidmaatschap van kunstenaarsverenigingen zoals Sint Lucas en Arti et Amicitiae in Amsterdam, en De Rotterdammers. Ook ondernam ze reizen naar onder meer Engeland, Frankrijk en Italië. Als ongetrouwde vrouw moest Jo Koster in haar eigen levensonderhoud voorzien. Naast portretten en andere schilderijen verkocht zij kunstnaaldwerk, onder meer aan Liberty in Londen. Ook verdiende zij geld met lesgeven en het ontwerpen van ex librissen, illustraties en kamerschermen.

Ga naar de bovenkant